Kde byste rádi bydleli, pracovali, měli děti a naplno žili svůj život?
Nebudu zastírat, že samozřejmě v Ostravě, když jsem tím patriotem :), ale rozhodně stojí zapřemýšlet, zda-li se nám opravdu vyplatí odejít dle mainstreamového myšlení do Prahy, zahraničí nebo se i vrátit zpět domů.
Řada z mých kamarádů se mě nevěřícně ptá, proč jsem se vrátil zrovna do Ostravy, proč jsem nezůstal v Praze nebo se se svými schopnosti nepřestěhoval do Ameriky či kamkoliv do zahraničí. Podle mě je odpověď zcela jednoduchá. Protože se tady mám skvěle. Platí to tak u mě, jestli i u Tebe, tak stojí za to zvážit tyto 4 kritéria:
1. Peníze
Je pravda, že v Praze nebo v některém z vyspělých velkoměst bych dostal absolutně větší mzdu. Ano, je pravdou, že částka na výplatní pásce je vyšší. Je ovšem toto číslo alfou a omegou pro správné rozhodnutí? Pro mě osobně je důležitý hlavně rozdíl mezi výdělkem a náklady na život, neboli “osobní marží”. Důležité pak je kolik čeho si kde z osobní marže můžu koupit a to už je pak úplně jiná písnička. Vyplatí se mi jet do Prahy, kde dostanu o 5 000,-Kč více, abych za nájem, potraviny, děti ve školce platil X,-Kč více? Nehledě na to, že díky internetu a stále se zlepšujícího spojení mezi Prahou a Ostravou, je čím dál víc jedno, odkud kdo pracuje. A pokud mám štěstí, že můžu pracovati z Ostravy a prodávat za pražské či celosvětové ceny, má osobní marže roste a rozhodnutí je jasné..
2. Kvalita života
Zeptejte se někoho, kdo pracoval v Anglii či USA, jaké je pracovní tempo tam a jaké tady? Za jakých podmínek seženete kvalitní bydlení? A kolik času strávíte cestováním do a z práce?
Zeptejte se na našem 6.Setkání Patriotů MSK Moniky Židkové, proč se naše nejúspěšnější Miss vrátila do Kravař a v jakých podmínkách viděla bydlet učitele s 20letou praxí v Norsku, v nejbohatší zemi Evropy?
3. Chci podnikat nebo se chci nechat zaměstnat?
Pokud mám vysněnou konkrétní a velmi specializovanou práci – například marketingový specialista pro vztahy s univerzitami a nábor vysokoškoláků, tak je pro mě lepší bydlet v hlavním městě, protože právě tam sídlí centrály velkých korporací, které mohou úzce specializované profese ufinancovat.
Pokud ovšem chci podnikat, je tomu jinak. Michal Rostok, známý investor ze Dne D, tvrdí: “podnikatelské Mekky budou v následujících letech v Ostravě a ve Zlíně”. Podnikání mimo hlavní město je díky nákladům na nájemné a mzdy zaměstnanců mnohem přívětivější a přeje start-upům všeho druhu.
4. Z globalizace se vracíme ke glokalizaci.
Globalizace je pojem, který je omýván ze všech stran. Buďme světoví. Ve světě však výhody globalizace narazily na své limity. Být globálně úspěšný není zrovna nejjednodušší. Všichni chceme být dalšími Gatesy, Zuckerbergy atd. Ale kolik z nás má reálnou naději se jimi stát? Je to jen špička ledovce, i když dobře viditelná. Je dobré chtít pozitivně změnit svět, usilovat o to a přemýšlet v globálním měřítku, změnit ovšem svou ulici je mnohem dosažitelnější. Kdyby každý, kdo chce změnit svět, začal od své ulice, bylo by nám všude o mnoho lépe. Snažme se být prospěšnými, nevymýšlejme nové Facebooky, tvořme místní komunity, pomáhejme si a buďme unikátní. Jak říká pan Buksa, úspěšný zakladatel LR Cosmetics: “V Praze bych byl pouhé číslo, v Ostravě jsem pan Buksa.”
Cestovat a poznávat jiné kultury je důležité, ještě důležitější je ovšem to, co někde uvidím, přinést a zrealizovat doma. Tak vytvářím mnohem větší hodnotu, než když sedím zavřený v kanceláři v některých z mrakodrapů nebo jen donekonečna přemýšlím o svých globálních snech… třeba pak i zjistíme, že se doma opravdu nemáme tak špatně.
“Člověk musí procestovat tisíce kilometrů, aby uviděl skutečné krásy svého domova.”
Svatopluk Čech
Přihlásit k odběru newsletteru
[mc4wp_form id=”4116″]