Impact Hub Ostrava slaví páté narozeniny. Zdaleka není jen o coworkingu
Ostravský Impact Hub slaví páté narozeniny. U příležitosti půlkulatého výročí jsme vyzpovídali jeho ředitele. Věděl jsi, že v Impactu Hubu hostí třeba kurzy kvašení zeleniny?
Jeden z našich dlouhodobých partnerů – Impact Hub Ostrava – začal žít v listopadu 2014. Po takřka ročních přípravách otevřel hubí tým 1 450 m² příležitostí v pětipodlažní budově přímo v srdci Ostravy. Tři patra kanceláří, coworkingový open space, fixní stoly, zasedačky i konferenční místnost k dnešnímu dni hostí 300 členů a stovky eventů ročně. U příležitosti Neobyčejných pátých narozenin, které Impact Hub Ostrava pořádá 28. listopadu, jsme vyzpovídali jeho ředitele Filipa Goszlera.
Filipe, často si lidé myslí, že Impact Hub Ostrava je jen coworking. To ale není úplně pravda, že?
Nikdy jsme nebyli a nebudeme jen prostor. Jsme tvůrci, budujeme komunitu a zároveň hostíme a pořádáme nejrůznější akce. Zažili jsme stovky tradičních i méně tradičních eventů. V našem open space hráli DJs, kapely i cimbálovky, s velkým úspěchem pravidelně hostíme plesy, vernisáže, výběrová řízení externích firem nebo třeba kurzy kvašení zeleniny. Je jen na klientech, jak naše zasedací a konferenční prostory využijí. Býváme svolní. Probíhají u nás marketingové a inspirační snídaně, večerní show i formální události typu podpis memoranda o vodíkových technologiích mezi městem a krajem.
Na co jsi jako současný ředitel nejvíc pyšný?
Že u nás vznikla úspěšná komunita zajímavých lidí. Máme 300 členů a s tím spojených 300 zajímavých příběhů. Z médií můžete znát třeba Iglou, Roberta Vlacha nebo uznávaného grafika Imrého Jernei. Začínal u nás tým Supernovy nebo XTND, zakladatelé carsharingu Re.volt se poznali během našeho akcelerátoru. Aktuálně se v našem zázemí rozvíjí třeba i indický gastro e-shop Dookan nebo projekt TechMeetup, který uvádí tento měsíc druhou velkou konferenci pro cca 300 vývojářů.
To je spousta aktivit. Dá se nějak stručně popsat vaše mise, aby si lidé nemysleli, že Impact Hub jsou opravdu jen coworkingové prostory pro freelancery?
Řekl bych, že součástí naší mise je propojovat lidi, kterým záleží nejen na zisku, ale také na jejich okolí. Daří se nám sdružovat lidi, kteří hledají chytrá řešení, inovují, zároveň myslí na budoucnost planety, kraje, města, společnosti a řeší i to, co stát nemůže. Abych byl konkrétní – pořádáme například hackathony, participujeme na programu Chytrá myšlenka MSK, zároveň podnikavce tohoto kraje zapojujeme do celorepublikových akceleračních aktivit a naposledy to byla právě zdejší Petra Petrušková, která zvítězila v 9. běhu programu Impact First se svým programem pro lepší uplatnění a návrat žen na trh práce nejen po rodičovské dovolené. A třeba jiní krajané – Miomove – se svou chytrou botou sbírají další a další úspěchy a netají se tím, že jsme jim mentoringem hodně pomohli vpřed v rámci programu Impact Hub 100-day Challenge. Máme možnost podpořit talent management a spoluvytvářet nové podnikatelské příležitosti, a to nás nesmírně těší.
Takže pro koho je Impact Hub Ostrava? Pro freelancery? Podnikatele?
V podstatě pro kohokoli. Někdo potřebuje sem tam změnit prostředí, někdo zase prostor pro reprezentativní schůzky nebo možnost se socializovat, i když má rád svou kancelář nebo home office. A to všechno umíme vyřešit.
Máme tady skoro všechno, od trenérů fitness přes ajťáky po stavaře.
Někteří u nás sedí celé dny i noci, jiní se jen občasně zastaví na kávu a pro nějaký kontakt, aby si doma nepovídali jen s myčkou, jak nám nedávno řekla jedna nová členka. Máme tady skoro všechno, od trenérů fitness přes ajťáky po stavaře. A tarify už od deseti hodin měsíčně. Čtenářům bych vzkázal, že je rád osobně uvítám na den na zkoušku, vyzkoušet si to mohou na vlastní kůži.
Proč jste se stali členem Patriotů MSK?
Vzhledem k tomu, že nám Patrioti MSK vznikali doslova pod prsty, tedy přímo v Impact Hubu, tak jsme vlastně ani neměli jinou možnost… Teď vážně – když jsme se nedávno ptali v našem týmu, tak drtivá většina lidí u nás pracuje právě proto, že vnímají možnost pomáhat rozvoji našeho kraje. Naším posláním je pomáhat podnikavým lidem, kteří zase pomáhají měnit nejen své firmy, ale také okolí. Průnik s misí Patriotů MSK je tak naprosto dokonalý a my jsme hrdí na to, že patříme mezi parťáky a podporovatele už řadu let.
Kde vidíš Moravskoslezský kraj v roce 2030?
Věřím, že bude pokračovat moje srdcové téma a trend, který pozoruji v Impact Hubu i v širším okolí v posledních letech – posilování digitální ekonomiky. Podle nedávné studie The Rise of Digital Challengers můžeme do roku 2025 získat až 26 miliard eur díky digitální ekonomice. Praha a Brno už jsou nyní takříkajíc probrané a stále více firem objevuje kouzlo Moravskoslezského kraje. Myslím si, že v roce 2030 už bude dávno image Ostravy jako černého města pryč a o kraji se bude mluvit jako o kolébce nejzajímavějších firem a startupů. Věřím, že díky pozici chytrého regionu budeme patřit k lídrům české veřejné samosprávy.