Vize 2030

Ptáme se, jak bude Moravskoslezský kraj
vypadat za deset let.

Kde vidíte Moravskoslezský kraj v roce 2030?

Těším se, že Ostrava bude jednou zářit na mapě high-tech měst střední Evropy. A to jak díky výborným univerzitám, tak díky vývojovým centrům světových firem v různých průmyslech, které budou ostravské pobočky vnímat jako mozek svých operací. Těším se, že náš region bude vědecko-výzkumné centrum naší země ve vybraných oblastech, inkubátor souvisejících inovací, tvůrčí místo, kde kreativita, start-upy a odvážné vize mají zelenou. Věřím, že náš region bude mít k tomuto cíli v roce 2030 velmi dobře našlápnuto, protože bude schopný aktivně proměňovat okolnosti v příležitosti. Těším se na obnovenou slávu módního domu Ostravica-Textilia, které bude sloužit jako kulturní a kreativní centrum. Těším se také na vystoupení Janáčkovy filharmonie a dalších interpretů v koncertní hale, která bude díky špičkové architektuře patřit mezi nejzajímavější projekty světa. Těším se na spolupráci jednotlivých měst, institucí, firem i jednotlivců, kteří budou společně a sebevědomě přispívat k podmínkám pro spokojený život nás všech.

Petr Lukasík, ředitel TietoEVRY

Za deset let bude Ostrava stále Ostravou. Budeme dále těžit z toho, v čem jsme dobří a co nám jde. Dopravní podnik bude pokračovat jako pionýr pokroků v hromadné dopravě pro zbytek republiky. Lidé, kteří se odstěhovali, se budou vracet na svou rodnou hroudu. Ostrava má navíc tu výhodu, že začala relativně z ničeho, proto jsou jakékoliv změny krásně viditelné. Další dekáda nám přinese zkvalitnění životní úrovně, která se bude odrážet na atraktivitě města. V centru Ostravy se přemění bytové jednotky z kanceláří zpět na byty. Zase bude důvod trávit čas na náměstí a lidé budou v ulicích i v neděli. Ostrava v roce 2030 nebude dávat důvody, proč se z ní odstěhovat, ale pouze důvod, proč se do ní přestěhovat. Ale budeme to my, kteří tady byli už předtím a pracovali na tom, čím Ostrava je a bude.

René Müller, spoluzakladatel FÆNCY FRIES

Kdybych otevřel okno do roku 2030, rád bych tu viděl více zeleně. Nejen mezi budovami, ale i na nich. Myslím tím střešní farmy, které se objevují v jiných městech. Rozšířené centrum Ostravy by navíc mělo fungovat jako velká pěší a cyklo zóna.

Emmanuel Chilaud, bývalý ředitel Mölnlycke Health Care

Vidím kraj, který má hodně energie, je zdravě sebevědomý, je osobitý a svůj. Kraj, který se hodně změnil, prokouknul, modernizoval. A přitom si zachoval pracovitost, upřímnost, schopnost se domluvit a táhnout spolu za jeden provaz. Kraj, který si poradil a vždycky si poradí, protože v sebe věří.

David Sventek, CEO BeePartner

Pevně věřím, že za deset let tady už nebudou kouřící komíny a znečišťující zdroje, ale že pojedeme na principu nízkouhlíkové ekonomiky. Nebude to nic jednoduchého. Proto jsem rád, že i Liberty má snahu přijít se zelenou ocelí, jak jí říkají. Vidím tady obrovský potenciál technologických firem. V posledních dvou měsících jsme si kvůli koronaviru všimli, že najednou v Česku chybí výrobní kapacity. Tady ty výrobní kapacity jsou. Tady lidé ještě umí vyrábět a jde jen o to, aby se vyrábělo tak, že to skutečně nebude znečišťovat ovzduší a bude to postaveno na čistých technologiích. Věřím, že budeme žít v ekologicky úplně jiném prostředí. Ekologie je ale produktem změny ekonomiky. Právě změna ekonomiky povede ke změně znečišťování i u nás.

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje

Z mého pohledu relativně mladého člověka vidím v našem kraji za několik posledních let obrovský progres, ale také stále nevyčerpaný potenciál. Věřím, že do roku 2030 se nám úplně podaří zbavit cejchů železné a důlní opony a náš potenciál přetavíme v technologický kraj, který je nadčasový. Za deset let tu bude spousta úspěšných a celosvětově konkurenčních projektů, jejichž management nemá nutkání stěhovat se jinam. V kraji máme spoustu velice úspěšných lidí a zajímavých firem. Naši budoucnost vidím v tom si tyto lidi a firmy udržet a poskytnout jim kvalitní podhoubí pro vlastní realizaci.

Jakub Najdek, spoluzakladatel BeWooden

Pevně věřím, že život v Moravskoslezském kraji bude za deset let lepší. Optimismem mě naplňují zkušenosti s letošním bojem proti pandemii. Lidé se dokázali spojit, spolupracovat a být odpovědní. Všichni nemohou být lékaři, vědci, profesoři, umělci nebo skvělí podnikatelé. Každý však může být slušný, odpovědný a laskavý člověk. Dejme zelenou udržitelnému podnikání, kde se kromě zisku bude více myslet i na životní prostředí. Budeme-li využívat každé příležitosti, jak si vzájemně pomáhat a spolupracovat, pak je úspěch neodvratný. Přes všechnu moderní digitalizaci, automatizaci a robotizaci nesmíme zapomenout na to, že příjemné místo pro život nevytváří stroje, ale lidé navzájem.

Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava

Já vidím Moravskoslezský kraj tam, kde je dnes – geograficky. Přál bych si vidět stát, kde nejsou glorifikovány dotační firmy a kde mladí lidé nezakládají firmy na dotačních programech. Některé ani neví, co je zákazník. Znají jen dotace a programy, kde čerpají. Chci, aby byl Moravskoslezský kraj prostor k životu, kde se bude dobře dýchat, kde bude dobrá infrastruktura a kde budou mít čím dál tím menší vliv byrokrati a přebujelý státní aparát. Nepotřebujeme chytrý kraj. My tu potřebujeme místo, kde lidé žijí rádi, věří ve svou budoucnost a nebojí se riskovat vše pro svou identitu a prosperitu. Bez dotací a v rámci svobodného trhu a světa, jinak to nepůjde!

Martin Staněk, CEO Sykora Data Center

Já jsem celoživotní optimista, takže to vidím pozitivně. Kraj se krásně zelená a postupně ztrácí punc černého cípu republiky. Na krajské úrovni je podpora podnikání a vidím, že se začíná vracet. Vznikají tu zajímavé projekty, které nám závidí celá republika. V mnoha ohledech jsme před zbytkem republiky napřed už teď. Třeba dopravní podnik je napřed dokonce před většinou Evropy. Kulturní život je taky na vzestupu. Navíc pořád čtu, co dalšího vzniká nebo je v plánu. Myslím, že tady máme hodně chytrých hlav a schopných lidí. Jako velkou výhodu vidím ten patriotismus, takže všichni neutíkají do Prahy nebo do světa, ale realizují se tady. Takže jo, budoucnost vidím velmi pozitivně!

Martin Hykel, advokát 3ADVOKÁTI

Možná to bude souhra mnoha okolností, ale osobně jsem spíše pesimista. Kraj se bude nadále vylidňovat kvůli nedostatku atraktivních pracovních míst a špatné kvalitě ovzduší. Velké fabriky budou pokračovat ve snižování stavů a nebudou investovat do modernizace, protože se jim to nevyplatí. Otázkou je, jestli kompletní uzavření velkých provozů neurychlí koronakrize. Změnit by to mohl příchod zajímavých zahraničních nebo tuzemských firem, které by tu vzhledem k výhodné geografické poloze a nízkým cenám mohly vybudovat svá centra a kanceláře a navázat na sebe další menší podniky. Velkou výzvu představuje obrácení trendu vylidňování a přilákání obyvatel zbytku kraje zpět do Ostravy.

Martin Mucha, PPC specialista Kožuch.online

Za deset let? Máte štěstí, že jdu kolem, to náhodou vím úplně přesně. Trendy napovídají, že se kraj obtěžkaný průmyslem změní ve středoevropské Silicon Valley. Uhlík ustoupí vodíku, krásné holky nebudou brát dráhu do Prahy a na už teď nádhernou přírodu bude po ústupu mlh lépe vidět. O to více bude lákat k relaxaci, o to více inspirovat. Prostě fajn kraj s geniem loci, kde budou lidé dál brát všechno doopravdy a od podlahy.

David Novák, CEO Leemon

Myslím, že vedení města i kraje posouvá Ostravu dobrým směrem. Za deset let můžeme být ještě mnohem dále, než jsme teď. Nemám rád vlastence, kteří na Ostravě nevidí nic špatného. Věřím, že tu stále máme hodně věcí, které je potřeba zlepšit a které nejsou dokonalé. Typicky prezentace města ve zbytku republiky i ve světě. Jsem ale moc rád, že na tom vedení města pracuje. Myslím, že v roce 2030 se najde spousta Pražáků, kteří budou chtít z Prahy utéct a půjdou právě do Ostravy. Za levnějším bydlením, zelení, horami hned za městem.

Matěj Prokop, koordinátor ostravské pobočky Pragulic

Od revoluce se Moravskoslezský kraj neuvěřitelně posunul. Pevně věřím, že to nejlepší v oblasti vzdělání, kultury nebo životní úrovně lidí máme teprve před sebou.

Radim Kutnohorský, CEO H2 Europe

Moravskoslezský kraj je bezpochyby jeden z nejvýznamnějších krajů v celém Česku. I nadále bude dominovat z pohledu množství a kvality vývojářů e-shopových platforem.

Daniel Lupinski, CEO NetDirect

Věřím, že bude pokračovat moje srdcové téma a trend, který pozoruji v Impact Hubu i širším okolí – posilování digitální ekonomiky. Podle nedávné studie The Rise of Digital Challengers můžeme díky digitální ekonomice do roku 2025 získat až 26 miliard eur. Praha a Brno už jsou takříkajíc probrané a stále více firem objevuje kouzlo Moravskoslezského kraje. Myslím si, že v roce 2030 už bude dávno image Ostravy jako černého města pryč a o kraji se bude mluvit jako o kolébce nejzajímavějších firem a startupů. Věřím, že díky pozici chytrého regionu budeme patřit k lídrům české veřejné samosprávy.

Filip Goszler, ředitel Impact Hub Ostrava

Byl bych velmi rád, kdyby z našeho kraje přestali lidi tolik odjíždět za prací do Prahy a jiných měst. Třeba Frýdek-Místek je teď hodně na vzestupu a vzniká v něm spousta skvělých podniků, ať už kaváren, nebo firem typu BeWooden. Je v něm hodně highlightů, na kterých se podílí mladí lidé. Jsem rád, že si uvědomují, že Moravskoslezský kraj je fajn. I spousta úspěšných hudebníků pochází z našeho kraje – David Stypka, Ewa Farna, Tomáš Klus, Kryštof, Jaromír Nohavica. Nemyslím, že to je náhoda. Sever Moravy má teď skvělý vibe a funguje. Jen je třeba ten obrovský potenciál dobře uchopit.

Mirai Navrátil, zpěvák

Colours of Ostrava ve všech obvodech Ostravy, ať lidé tančí na svých balkonech! Všechny obchvaty měst jsou dostavěny. Pražané se konečně naučili, že Česko nekončí za Olomoucí, ale v Hrčavě. Všechny chodníky a zastávky městské hromadné dopravy ve větších městech jsou bezbariérové. D1 je skutečně opravena a zase se na ní dá jezdit 130 kilometry za hodinu. Odpovědní lidé, kteří zapříčinili pád mostu ve Studénce, končí své tresty ve vězení. Stavebníci staví moderní a energeticky soběstačné budovy. Kraj je protkán sítí cyklostezek. Smogová čepice, která nás tady občas dusila, je jen tenká čára nad městem. V Mošnově se buduje rozšíření letiště, protože se podařilo získat a sjednat letecká spojení s celou Evropou. Kraj se dohodl se solárními barony, že zruší všechna svá pole a pro kolektory se vytipovaly vhodné budovy, na které se umístí. Kraj podporuje zemědělství a farmáře tak, aby dosáhli alespoň částečné potravinové soběstačnosti. A hlavně se rozvíjí turismus a služby a již pátým rokem se zvyšuje počet obyvatel.

Radomír Krupa, závodník na handbiku

Vezmu to z regionálního pohledu, protože si myslím, že hodně lidí si Moravskoslezský kraj zaměňuje za Ostravu a lidi mimo ni za to můžou být naštvaní. Jako velice silnou vidím konglomeraci Ostravsko, Havířov a Karviná, která je vlastně druhá největší v republice. Je v ní obrovský potenciál. Líbí se mi myšlenka nezapomenout na kořeny, ale modernizovat je. Historicky jsme spojeni s průmyslem, který se přetváří v průmysl 4.0 a podobné věci. Byl bych rád, kdybychom si našli nějakou oblast, která by pro nás byla stěžejní, ve které bychom vynikli a věděla by o tom celá Evropa. Buď budeme průměrní ve všem, nebo si vybereme jednu věc, kterou povedeme k dokonalosti. Ať už to je zmiňovaný průmysl 4.0, elektromobily, nebo nové způsoby výroby a zpracování železa. Z pohledu Karvinska doufám, že se co nejrychleji odrazí a úbytek nebude pokračovat. Doufám v oživení detroitského typu.

Dalibor Šimek, firemní manažer Business Gate Academy

Já mám kraj hodně spjatý s Beskydami. Považuji je za velkou přidanou hodnotu našeho kraje. Myslím, že mají ještě co nabídnout a mohou kraj turisticky posunout. Domnívám se, že za deset let se změní i mindset a lidé v kraji budou více otevření a uvědomělí k bohatství, co nabízí.

Aleš Nenička, kameraman

Jestli se Ostrava bude rozvíjet nadále tímhle tempem, bude za třicet let jedním z nejdůležitějších českých měst, co se týče kulturního děje. A ruku v ruce s tím podle mě jde i rozvoj podnikání a marketingu.

Jiří Viták, marketingový konzultant

Náš kraj za třicet let vidím jako místo s významnou kumulací technologických firemních lídrů, úzce propojených s univerzitním prostředím. Budeme krajem, ve kterém lidé budou chtít žít nejen kvůli dynamice ekonomického rozvoje, ale taky pro kulturní, vzdělávací, ale i volnočasové příležitosti. Krajem, který dokáže přilákat řadu zajímavých odborných kapacit a udržet či přilákat talenty.

Igor Ivan, prorektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

Doufám, že už se konečně změní názor Čechů na Ostravu. Doufám, že se Ostrava více přiblíží Praze po stránce infrastruktury a kvality bydlení. Věřím taky ve zlepšení ovzduší a vypořádání se s lagunami, které naše město sužují. Z Ostravy by se měl stát druhý český středobod, klidně by mohla konkurovat Brnu.

Vladimír Vaněk, výkonný ředitel Poski.com

Vybavuji si přednášku z jednoho Setkání, kdy řečník mluvil o tom, jak se kraj chce postarat o příliv kvalitních pracovníků ze zahraničí a zamezit tomu, aby kvalitní ostravští studenti a pracovníci odcházeli z regionu. To jsou podle mě klíčové myšlenky. Kooperace firem, správy města či kraje a vzdělávacích institucí je podle mě velmi důležitá, bez ní se něco těžko dokáže. Za třicet let se podle mě moravskoslezský region konečně vymaní z těžkého průmyslu a zažije velký boom služeb. Vnímám, že ostravské univerzity se hezky rozvíjí a tomuto přerodu pomohou. Už dnes z Ostravy pochází globální startupy jako MonkeyData.

Marek Čech, spoluzakladatel Digitálních architektů

Trend vývoje zřejmě směřuje ke koncentraci lidí do velkých měst – do Prahy, do Brna, kterému se podařilo vytvořit image mladého technologického města. Ostravsko má velký potenciál být třetím centrem Česka. Zastavit odliv lidí a začít lidi naopak přitahovat. K tomu však nestačí jen zajímavé pracovní příležitosti. Nutné jsou i dobré podmínky pro bydlení, kvalitní školy a zdravotnictví, pestrý kulturní život nebo podnikatelská komunita. Výhonky toho všeho vidím v Moravskoslezském kraji už dnes.

Daniel Vaverka, ředitel Omnis Olomouc

Představuji si ho podobně jako několik měst ve Finsku. Myslím, že vizí pro náš kraj by měl být přechod z těžkého průmyslu do 21. století. Už děláme určité aktivity, aby se to stalo. Moravskoslezský kraj je známý pro spoustu pracovitých lidí se super nápady. Ti by měli být hybnou silou tohoto přechodu. Člověk, který tady za dvanáct let přijede, by měl zjistit, že Moravskoslezský kraj je supermoderní oblast, ve které vzniklo několik zajímavých a inovativních věcí.

Roman Šmiřák, lídr RainFellows

Jak Praha, tak Brno už jsou přesycené a Ostrava může nabídnout i něco, co tato města ne – především klidnější a levnější bydlení. Přitom odsud lidé mohou dělat byznys do celého světa. Nechceme se tlačit někam, kde je již plno, když můžeme růst tady spolu s Ostravou. Do roku 2030 se z Ostravy stane třeba už čistě IT město, které bude vidět ve světě. Myslím, že můžeme patřit k celosvětové špičce. Trend je na dobré cestě.

Jiří Komár, obchodní ředitel Advisio

Moravskoslezský kraj vnímám jako kraj plný vzdělaných, ambiciózních lidí, kterým nechybí dostatek kuráže a pracovitosti pro naplnění svých cílů. Bylo by milé vidět, kdyby pro mladé lidi s tímto potenciálem bylo v kraji vytvořené takové zázemí, aby neměli pocit nedoceněnosti a nepřemýšleli nad odchodem do jiných měst či zahraničí. Také věřím, že s přibývajícím časem bude přímo úměrně růst i počet žen, které se nebudou bát splnit si své sny, a i pro tuto skupinu bude v kraji vytvořeno podpůrné prostředí.

Petra Dychusová, zakladatelka PDIGIT

Pevně věřím, že v roce 2030 bude náš kraj plný energie, pohybu a chytrých řešení.

Tomáš Kolárik, ředitel MSID

Ostrava byla vždy kotlík, kde se potkávaly a mísily národnosti a kultury. Díky tomu máme schopnost domluvit se a jednáme přímo. To dává Ostravsku ohromný potenciál. A nejen pro byznys. Když tento potenciál využijeme, budeme v roce 2030 nejvýznamnější v Česku.

Ivo Šnajdr, konzultant

Napište nám svou vizi