Inzerovat online nebylo nikdy levnější, říká PPC specialista ostravské agentury Kožuch.online
Cena třeba za videoreklamu je nejnižší v historii. Firmy teď musí v onlinu zabrat, pomůžou jim i giganti, tvrdí Martin Mucha z marketingové agentury Kožuch.online.
Jak si vaše reklamní agentura stojí v téhle pohnuté době? Mnohé firmy stojí a určitě zastavují i své reklamní aktivity. Platí, že marketing se osekává jako první?
Nebudu lhát, v řadě oborů je to docela bída. Někteří klienti přestali inzerovat úplně, jiní inzerci omezili. Ale jsou i tací, kteří mají tržby jako o Vánocích. Některé firmy se snaží vymýšlet nové cestičky a zachraňovat, co se dá. Jiné jsou odstavené kompletně, bez možnosti přesunout své aktivity do onlinu tak, aby to ekonomicky dávalo smysl. Jsou i případy, kdy je po sortimentu větší poptávka a spendy v kampaních se zvyšují násobně.
Můžete uvést nějaké příklady?
Nebudu jmenovat konkrétně, ale jeden z klientů má byznys postavený na produktu, jehož použití vyžaduje mezilidský kontakt. Ten teď všechny kampaně vypnul a do doby, než skončí výjimečný stav, můžeme maximálně ladit web. Zajímavou situaci jsem zažil u klienta, který prodává na e-shopu jako jeden z produktů isopropylalkohol, což je čistidlo a rozpouštědlo, které mimo jiné funguje jako dezinfekce. Ze dne na den mu vystřelily prodeje takovým způsobem, že vyprodal sklad a vlastně i zboží, které měl objednané od dodavatele na další měsíc. Takže tam jsme část kampaní museli také zastavit.
Dá se tedy říct, že se některé firmy už naučily fungovat v téhle krizové situaci a třeba na ní v konečném důsledku i vydělají?
Určitě ano, ale je třeba najít právě tu pomyslnou cestičku. Ten úvodní šok byl obrovský. Zároveň to však byl impuls k přemýšlení a vylepšování všech svých kanálů. Některé firmy samy přichází se skvělými vylepšeními. Určitě jste zaznamenali třeba online vysílání Divadla Mír. Jiné firmy potřebují trochu popíchnout a zabrainstormovat nad nejvhodnějším řešením. I proto teď máme možná více práce než kdy jindy. V rámci nějaké solidarity s firmami v nouzi jsme se ale rozhodli nabídnout pomocnou ruku a poskytovat konzultace zdarma. Stačí napsat na konzultace@kozuch.online. Můžeme probrat situaci, fundovaně poradit a nasměrovat.
Co konkrétně teď radíte firmám? Zastavit všechny kampaně, počkat, nebo vymýšlet nové aktuální kampaně?
Neexistuje žádný univerzální postup. Záleží na oboru, ve kterém firmy podnikají a zda mají možnost svou činnost provozovat alespoň částečně i v onlinu. Určitě je potřeba kampaně zrevidovat, vypnout ty irelevantní a pokud to má smysl, posilovat brand a spustit kampaně nové, upravené vzhledem k aktuální situaci.
Takže firmy teď mají zabrat právě v onlinu.
Je to logické řešení. Trochu mi to připomíná akciový trh. V okamžiku, kdy dojde k propadu, se zdá jakákoliv další investice nesmyslná. Jedná se o kognitivní zkreslení. Dávat další peníze do trhu, který padá, je proti naší intuici. Jenže stejně jako u akcií je i propad na trhu s reklamou příležitost. Snížením poptávky po reklamě se snižuje i její cena. Jak větší, tak menší hráči vyklízí pole, reklamní prostor se kapacitně uvolňuje. Ti, kteří zůstanou, mohou inzerovat za výrazně nižší cenu. Takže odpověď na tu otázku je ano, pokud to dává alespoň trochu smysl, určitě alokujte co největší budget do onlinu.
Říkáte, že firmy teď mohou inzerovat za výrazně nižší cenu. To je za kolik?
Cena za tisíc zobrazení klesla u některých kanálů i na polovinu. Mám informace ze Seznamu, že cena videoreklamy je nejnižší v historii. V účtech klientů vidím zejména u obsahové reklamy ceny za proklik, které si nepamatuji ani z doby před šesti nebo sedmi lety.
Jak se k současné situaci staví giganti jako Facebook, Google nebo Seznam?
Každá z velkých inzertních platforem přišla se svou verzí pomoci inzerentům. Seznam představil program Nenecháme vás v tom, kde nabízí podnikatelům na inzerci celkově sto milionů korun. Pokud jste postiženi poklesem tržeb, můžete si o ni stále požádat. V praktické rovině to vypadá tak, že vám nabídnou garantované imprese v obsahové síti s velmi výraznou slevou. Google by měl malým a středním inzerentům pomoci formou připsání kreditu přímo do jejich inzertních účtů, a to později v průběhu roku. Bude se to týkat účtů založených před rokem 2019 a kredit bude nutné uplatnit do konce letošního roku. Celosvětově se jedná o balík v hodnotě 340 milionů amerických dolarů, ale nemám představu, kolik můžou čekat čeští inzerenti. Facebook oznámil program na podporu malých podniků postižených pandemií, do kterého vloží celosvětově sto milionů amerických dolarů. Bližší informace zatím nezveřejnil.
Dokážete odhadnout, jak to bude, až krize odezní? Vrátí se všechno do zaběhlých kolejí, nebo čekáte nějaké změny? Třeba ve vnímání firem, které online komunikaci doteď trošku podceňovaly.
To se dostáváme do roviny spekulací ohledně dalšího ekonomického vývoje, který je hodně nejasný. Osobně si nemyslím, že by pumpování peněz, které teď vidíme, mohlo zabránit ekonomické recesi. Spíš ji na chvíli oddálí. Křišťálovou kouli nemám, ale podle mě se situace do zajetých kolejí hned tak nevrátí. Trh se pročistí a ti, kteří budou chtít přežít, budou muset být chytří a přizpůsobiví. Soukromý sektor je naštěstí mnohem pružnější než stát a už teď vidíme, jak se řada menších podnikatelů umí na situaci adaptovat, aby přežili. Pivo se čepuje do kelímku na výnos, rozvážkové služby zažívají žně, offline byznys se překotně digitalizuje. Ti největší opozdilci mají obrazně řečeno na výběr mezi rychlým postavením e-shopu, nebo cestou na pracák. Netvrdím, že nemohou uspět, ale jednoznačně jsou v nevýhodě oproti podnikatelům, kteří budují svou značku na internetu už delší dobu. Na začátku nemají e-mailové databáze, remarketingové seznamy, osvědčené strategie ani věrné vracejí se zákazníky. A podobné to bude, až krize odezní. Vyhrají ti, kteří si udrží kontakt se zákazníkem a dokáží se přizpůsobit.
Kde vidíte Moravskoslezský kraj v roce 2030?
Znova po mně chcete věštit. Ale dobře, pokusím se. Možná to bude souhra mnoha okolností, ale osobně jsem spíše pesimista. Kraj se bude nadále vylidňovat kvůli nedostatku atraktivních pracovních míst a špatné kvalitě ovzduší. Velké fabriky budou pokračovat ve snižování stavů a nebudou investovat do modernizace, protože se jim to nevyplatí. Otázka je, jestli kompletní uzavření velkých provozů neurychlí koronakrize. Změnit by to mohl příchod zajímavých zahraničních nebo tuzemských firem, které by tu vzhledem k výhodné geografické poloze a nízkým cenám mohly vybudovat svá centra a kanceláře a navázat na sebe další menší podniky. Velkou výzvu představuje obrácení trendu vylidňování a přilákání obyvatel zbytku kraje zpět do Ostravy.
Proč jste se stali členem Patriotů MSK?
Možná právě kvůli tomu, abychom mohli být u téhle rekultivace. Bude to hodně zajímavý proces. Každá firma, která v kraji funguje, nepřesouvá se do Prahy a snaží se dělat něco pro komunitu, je pro nás zajímavou inspirací. Byť to znamená jen být členem Patriotů MSK a sdílet své zkušenosti a příběhy. Jak se říká, kdo chce s vlky výti, musí s nimi býti.
Kožuch.online
Agenturu Kožuch.online založil markeťák Honza Kotlář se svou tehdejší přítelkyní a nyní manželkou – fotografkou Gitou Žuchovou. Podle svého motta „Robime dobře nebo vubec“ se zaměřuje na tvorbu funkčních strategií, kreativních kampaní, kvalitního obsahu nejen na sociální sítě a jejich výkonnostní podporu napříč online prostorem. Od roku 2019 je členem Patriotů MSK.