Poski.com: Z Ostravy by se měl stát druhý český středobod. Klidně může konkurovat Brnu
Vyzpovídali jsme Vladimíra Vaňka, výkonného ředitele Poski.com. Proč se cítí jako hrdý Ostravák, i když je původem z Čech? A s jakými profesními výzvami momentálně bojuje v rámci své agentury?
Pole působnosti vaší webdesignové agentury je široké. Vyvíjíte on-line systémy, kreativní webové stránky, realitní software i chytré e-shopy. Kromě toho jste také hrdým členem Patriotů MSK. Proč jste se rozhodli do tohoto projektu zapojit?
Hlavním důvodem pro naše zapojení se do projektu bylo jednoznačně získávání nových kontaktů v ostravské komunitě. Máme teď možnost komunikovat s ostatními firmami v regionu a zjišťovat, jestli a jak řeší stejné problémy jako my. Jde především o otázky personální, péči o klienty, servis a podporu, což jsou věci, na kterých se dá kooperovat.
Zároveň nás baví řečníci vystupující na Setkáních. Mě osobně – jako sportovce – zaujal například pan Hadamczik. Zajímají nás také názory a postřehy lidí z vyšší sféry, takže inspirativní bylo i vystoupení primátora města Ostravy, pana Macury.
Jak hledáte nové talenty do své agentury? Může určitou roli sehrát třeba networkingový list, který se pojí s každým Setkáním?
Networkingové listy jsou občas složité, nicméně doba je dnes taková, že skuteční talenti se hledají špatně. Když už je někdo talent, chce to většinou dělat sám a nechce pracovat v agentuře. Za nás to je hlavně o kontinuální práci, o tom být viděni a ukazovat se na akcích. Na základě toho se snažíme dělat další nábory. Zájemců je vždy hodně, ale jen málo z nich je schopno zastávat klíčové funkce.
Ačkoliv máte kanceláře i v Praze nebo Brně, sídlo společnosti je stále v Ostravě. Proč jste se rozhodli tady zůstat a nepřidat se k agenturám, které svůj byznys přesunuly do Prahy? Nelitovali jste toho někdy?
Historie Poski.com spadá až do roku 1998, kdy jsme začali podnikat jako dva kamarádi. V roce 2007 vznikla společnost s ručením omezeným a volba sídla padla na Ostravu z několika důvodů.
Praha je pro firmy našeho typu drahá. Nemůžeme si dovolit platit mzdy, které jsou v Praze běžné. Tím, že jsme zůstali v Ostravě, máme v péči spíše malé a střední klienty, kterým se můžeme věnovat hlouběji.
Především jsme ale hrdí Ostraváci – jednou jsme tady začali a nechceme už odsud odcházet. Já sám jsem Čecháček a musím říct, že lidé na Ostravu stále pohlíží s despektem a myslí si, že tu jsou akorát doly. Pak sem přijedou moji kamarádi z Čech a objeví spoustu krásných míst. Navštíví Colours of Ostrava a jsou z toho příjemně překvapeni. Navštíví Dny NATO a nevěří svým očím.
Ačkoliv se město snaží a děje se toho tady spoustu, lidé z Čech na Ostravu stále pohlíží jako na konec světa. Přitom je tu spoustu schopných a talentovaných lidí. Rozhodně se nemáme za co stydět.
Máte nějakou osobní profesní výzvu, se kterou dodnes bojujete?
Vždycky jsem se chtěl pohybovat v týmu lidí, který je spokojený s tím, co dělá. Vždycky jsem jako jeden z majitelů firmy chtěl, aby tým viděl smysl práce a byl spokojený. Momentální výzvou je pro nás takový tým udržet a nabídnout mu možnost dalšího rozvoje.
Když je ve firmě někdo deset nebo dvanáct let, jeho křivka produktivity klesá a cítí se nedoceněný. Nově příchozí zase mají úplně opačné nároky. Dobře zkombinovat pracovní tým je tak čím dál tím složitější. Aktuálně se tak nejvíce soustředíme na náš tým. Pokud budou lidi, budou i nové projekty.
Kde vidíte Moravskoslezský kraj v roce 2030?
Doufám, že už se konečně změní názor Čechů na Ostravu. Doufám, že se Ostrava více přiblíží Praze po stránce infrastruktury a kvality bydlení. Věřím taky ve zlepšení ovzduší a vypořádání se s lagunami, které naše město sužují. Z Ostravy by se měl stát druhý český středobod, klidně by mohla konkurovat Brnu.