Lidé bez domova. Žijí tak dobrovolně? Vyzkoušejte a pochopíte, říká Pragulic
Pragulic – další z našich členů – propojuje širokou veřejnost s bezdomoveckou komunitou. Prohlídky Ostravou, které vedou lidé bez domova, zaujaly místní i turisty.
Co plánují na letošní léto? A proč lidé bez domova nechtějí zpátky do běžného života? Vyzpovídali jsme koordinátora ostravské pobočky Matěje Prokopa.
Na jakém principu fungují Vaše prohlídky? Mají z nich lidé bez domova nějaké procento, nebo si přivydělávají na základě spropitného návštěvníků?
Průvodci dostávají za každou prohlídku pevně daný honorář a veškeré spropitné. Není to taková částka, aby z ní dokázali žít celý měsíc, ale je to hezký přivýdělek, který se odvíjí od jejich aktivity – tedy počtu prohlídek. Tenhle systém i třeba pravidelnost prohlídek pomáhají lidem bez domova zvyknout si na určitý rytmus, což je základem návratu do běžného života.
Rytmus je základem návratu do běžného života.
Kromě toho se snažíme naše průvodce podporovat i nemateriálně. Pomáháme jim najít bydlení nebo dlouhodobou práci. Zprostředkováváme jim právní poradenství, pokud jej potřebují. Určitě to není tak, že naše průvodce vykořisťujeme pro vlastní turistický byznys. Pragulic funguje na principu sociálního podnikání, nezávisle na dotacích, takže určitý podíl z prohlídek jde na chod firmy, ale zajišťujeme z něj spoustu služeb pro naše průvodce, které veřejnost nevidí.
Loni v červenci jsme před startem ostravské verze Pragulicu zpovídali jeho zakladatelku Terezu Jurečkovou. Počítala s tím, že zájem Ostraváků bude značně menší. Měla pravdu?
Měla pravdu. Když porovnám další města, kde provázíme, a Ostravu, zájem je zde opravdu menší. Třeba přes zimu se zde prohlídky téměř zastavily. Na druhou stranu v Ostravě máme velký potenciál v létě, kdy do města přijedou festivaloví návštěvníci a turisté.
Chceme, ať město poznají tak syrové, jaké ve skutečnosti je.
Většina turistů, která se vydá do Ostravy, navštíví Vítkovice, poté si na internetu najde nějakou dobrou restauraci, popije na Stodolní, ale vlastně vůbec nezíská přehled o historii města, o jeho nátuře, o tom, co Ostrava je. Nic z města nemají, což nás mrzí. Naši průvodci znají Ostravu jako své boty a dokáží její příběh podat turistům z úplně jiného pohledu.
Vize Pragulicu ale nestojí jen na prohlídkách. Chceme lidem z Ostravy i mimo ni nabídnout komplexní zážitek. Chceme, ať město poznají tak syrové, jaké ve skutečnosti je, a zapamatují si jej pro hezké zážitky.
Evžen provází po Vítkovicích a po jeho prohlídce nezůstane jedno oko suché
Jaký byl o prohlídky zájem v rámci mezinárodní konference pro travel blogery TBEX nebo hudebního festivalu Colours of Ostrava? Pochopili tento specifický koncept i zahraniční návštěvníci?
Zájem byl velký, i letošní léto proto plánujeme nabité. Zahraniční návštěvníci s prohlídkami nemají problém, protože koncept provázení lidmi bez domova funguje i v zahraničí. Turisté z Německa nebo Anglie, kde tento koncept funguje už dlouho, moc dobře ví, že prohlídky zprostředkované lidmi z ulice jsou úplně jiné, atypické, mají emoce i příběh. Účastní se jich mnohem raději než nudného výkladu o městě plného různých dat.
Ostrava má co nabídnout i turisticky.
Naším cílem je rozjet v Ostravě kvalitní turismus. Občas se nám někdo vysměje, že to není možné, ale stojíme si za tím, že Ostrava má co nabídnout i turisticky. Ostrava má dobrou historii, skvělou kulturu, fajn lidi a to turisti ocení.
Co nás toto léto čeká?
Nabídneme návštěvníkům festivalů unikátní možnost přespat jako člověk bez domova. Momentálně jednáme s bývalým hotelem Palace o zpřístupnění několika pokojů v jejich hrubé stavbě, dalo by se říci polorozpadlém domě. Chceme z nich stylizovat skutečné bezdomovecké ubytování. Během letních festivalů se turisté příliš nezaměřují na kvalitu ubytování, důležité je pro ně někde přespat a my jim k tomu nabídneme i nevšední zážitek.
Dnes pro vás provází pouze Evžen. Budete nabírat další průvodce a rozšiřovat počet lokalit?
Pravidelně se scházíme s dalšími zájemci o provádění. Evžen je ale zatím jediný, který má natolik kvalitní prohlídku, abychom ji mohli nabízet veřejnosti. Rádi bychom začali provádět po Porubě a zprostředkovali pohled do vyloučených lokalit.
Jaké jsou nejčastější důvody, proč se lidé dostávají do stavu bez domova?
Spoustu lidí nebaví běžný občanský život. Revoltují proti němu. Třeba náš Evžen měl v mládí mnoho rodinných problémů, které ho psychicky vzaly. Věděl však, že se jednou chce vrátit zpátky do normálního života, a skutečně se do něj vrátil.
Spoustu lidí nebaví běžný občanský život.
Potom jsou lidi, které to na ulici baví. Našli si svůj životní styl. Nemusí dodržovat téměř žádná pravidla a nesvázanost jim vyhovuje.
Takže většina lidí, kterou na ulici potkáme, takto žije dobrovolně?
Z mého pozorování ano. Na ulici ale samozřejmě potkáme i lidi, kteří bez domova žít nechtějí. Někteří z nich si neuvědomují, co s tím mohou dělat. Další berou život tak, jak je. Chtějí se sice dostat zpátky do stavu, na který byli zvyklý, ale nechce se jim do procesu změny. Museli by ze dne na den začít dělat hodně věcí, které teď nedělají.
Je těžké dostat se zpátky do normálního života?
Cesta zpátky do řádného života může začít třeba registrací na pracovním úřadě, existuje i spousta organizací, které se zabývají začleňováním lidí bez domova do společnosti. Vždycky to jde, ale člověk v sobě musí najít dostatek vůle. Na druhou stranu společnost, pokud je uzavřená jako třeba v Ostravě, podporu najít v sobě dostatek vůle lidem bez domova zrovna nedává. Kolemjdoucí na ně koukají skrz prsty, nebo je úplně ignorují, i když potřebují nějakou pomoc. Pokud se bude společnost o lidi bez domova více zajímat, cesta zpátky pro ně bude mnohem jednodušší.
Jaký význam má pro vás členství v Patriotech MSK?
Do Patriotů MSK jsme se přidali letos. Chtěli jsme poznat komunitu aktivních lidí a představit jim ostravskou verzi Pragulicu, což se povedlo. Patrioti MSK jsou pro nás komunitou angažovaných lidí, se kterou můžeme skvěle spolupracovat.
Kde vidíš Moravskoslezský kraj v roce 2030?
Myslím, že vedení města i kraje posouvá Ostravu dobrým směrem. Za deset let můžeme být ještě mnohem dále, než jsme teď. Nemám rád vlastence, kteří na Ostravě nevidí nic špatného. Věřím, že tu stále máme hodně věcí, které je potřeba zlepšit a které nejsou dokonalé – typicky prezentace města ve zbytku republiky i ve světě. Jsem ale moc rád, že na tom vedení města pracuje. Myslím, že v roce 2030 se najde spousta Pražáků, kteří budou chtít z Prahy utéct a půjdou právě do Ostravy – za levnějším bydlením, zelení, horami hned za městem.
Rezervovat prohlídku Pragulicu