Blog

Petr Pasek
12
Kvě

Firmy si uvědomují, že správně mluvit znamená více prodat, říká spoluzakladatel Slůněte Petr Pasek

Pokud firmy plánují točit videa, neměly by podcenit rétorickou přípravu, zlepšení může být viditelné rychle, říká ředitel Slůněte – světa jazyků Petr Pasek.

Ostravská firma Slůně – svět jazyků učí lidi mluvit dvaadvacet let. Dnes kromě běžných kurzů cizích jazyků, překladů a tlumočení nabízí i kurzy měkkých dovedností nebo jazykový audit, který firmám ukáže jazykové znalosti zaměstnanců a umožní jim nastavit reálné cíle. Od roku 2019 je Slůně členem Patriotů MSK.

Spoluzakladatel a ředitel společnosti si v oblasti komunikace všímá několika trendů. Firmy mají menší zájem o základy angličtiny, a naopak se podstatněji věnují zlepšení rétoriky zaměstnanců. Trénink řečnických dovedností má význam zejména tehdy, když firma točí vlastní videa nebo její zástupci vystupují před kamerami. „Každé takové video bude v online prostoru k dispozici velmi dlouho,“ říká Petr Pasek.

Slůně zná místní podnikatelská komunita hlavně jako jazykovou školu. Teď jste ale spíš škola komunikace. Jakou evolucí jste si prošli za poslední rok?

Už před koronavirovou krizí jsme koketovali s myšlenkou rozšířit naše aktivity nad rámec jazykové výuky, překladů a tlumočení. Jako přirozená se nám jevila oblast rozvoje lidí a týmů, která se vzděláváním a komunikací přímo souvisí. Krize nás vlastně jen přehodila do online módu těchto aktivit.

Teď se vidíme spíše jako Slůně – svět komunikace, protože vše, co děláme, souvisí s komunikací, vzájemným porozuměním a tím zvýšením efektivity našich klientů.

Co všechno jim nabízíte?

Vlajkovým produktem, na kterém jsme vyrostli, jsou jazykové kurzy pro firmy. Díky pobočkám v Ostravě, Brně, Praze a Plzni jimi pokrýváme celé Česko. Jazykové kurzy zajišťujeme v jakémkoliv jazyce a pro klienty všech velikostí. Máme klienty, kde učíme jeden kurz, ale i takové, kde jich učíme sto najednou.

Pro firmy, které spolupracují se zahraničím, zajišťujeme překlady a tlumočení. Překládáme pro ně smlouvy, technické dokumentace, návody, lokalizujeme software. U tlumočení vidíme velký růst. Během pandemie jsme měli nadprůměrné zahraniční tlumočnické akce, třeba v jednom listopadovém týdnu jsme tlumočili 770 hodin pro našeho německého klienta. Běžně tlumočíme v provozech, při zaučování zahraničních pracovníků nebo při výjezdech do zahraničí. To bylo naposledy v západoafrickém Senegalu.

Tým ostravské pobočky Slůněte – světa jazyků na narozeninové opékačce Patriotů MSK. Zleva obchodní manažerka Vladimíra Hagenová, finanční manažerka Monika Bumbová a spoluzakladatelka Lucie Vlková.

Tým ostravské pobočky Slůněte – světa jazyků na narozeninové opékačce Patriotů MSK. Zleva obchodní manažerka Vladimíra Hagenová, finanční manažerka Monika Bumbová a spoluzakladatelka Lucie Vlková.

V oblasti rozvoje lidí a týmů máme největší poptávku po rétorice. Firmy si uvědomují, že správně mluvit znamená více prodat. Velká poptávka je i po online teambuildingu, který firmám pomáhá udržet týmového ducha a firemní kulturu.

Umíme i jazykový audit nebo takzvané crash kurzy. To jsou velmi intenzivní kurzy, které umožňují dosáhnout pokroku ve znalosti jazyka za poměrně krátkou dobu. S oblibou je využívají jak jednotlivci, tak firmy, které potřebují rychle zapojit zaměstnance třeba do mezinárodních projektů.

Umíte to i kombinovat? Třeba rozvíjet měkké dovednosti v angličtině?

Ano, umíme a běžně to děláme. Tréninky měkkých dovedností nabízíme v češtině, angličtině i němčině.

Za jak dlouho se dá ve zmíněné rétorice dosáhnout znatelného pokroku? Rozumím, že je to hodně individuální, ale zajímá mě, jak dlouho ji pod vaší taktovkou musím pilovat, aby si při další firemní prezentaci šéf řekl: Ty jo, ty mluvíš nějak lépe.

Každé učení se novým věcem je velmi individuální, vlastně je to nikdy nekončící proces. Zrovna u rétoriky ale může být zlepšení viditelné velmi rychle. Zvýšenou pozornost by firmy měly věnovat rétorické přípravě, pokud budou zaměstnanci vystupovat před kamerami nebo točit firemní videa. Každé takové video bude v online prostoru k dispozici velmi dlouho.

Dokážete shrnout, co lidé dělají při komunikaci nejčastěji špatně?

Pokud se snažím komunikovat v cizím jazyce a nejsem si takříkajíc pevný v kramflecích, doporučuji mluvit co nejjednodušeji a jednoznačněji. Mnohdy to stačí.

Každý kvalitní tlumočník zná i kulturní nuance dané země.

Také je důležité sám sebe nestresovat. Pokud druhá strana pochopí, co chceme říct, máme většinou vyhráno. Samozřejmě, filozofovat v cizím jazyce není pro každého. Pokud někdo potřebuje mluvit na profesionální úrovni a mít stoprocentní jistotu, je dobré zvážit objednání tlumočníka. Každý kvalitní tlumočník zná i kulturní nuance dané země a může být nenahraditelnou pomocí.

Zakladatelé Slůněte – světa jazyků Petr Pasek a Lucie Vlková.

Zakladatelé Slůněte – světa jazyků Petr Pasek a Lucie Vlková.

Dejme tomu, že jako majitel firmy nemám moc přehled, jak si na tom s angličtinou nebo jiným jazykem vedou mí zaměstnanci. Občas ale cizí jazyky ve firmě potřebujeme. Co mohu dělat?

Jako první doporučujeme provést jazykový audit, který řekne, jak na tom zaměstnanci jsou. Potom je dobré vybraným lidem nastavit reálné jazykové cíle a zahájit jazykovou výuku.

Firmy mohou brát jazykové kurzy jako benefit a nabídnout je všem. Nebo k nim mohou přistupovat jako k investici do rozvoje vlastních zaměstnanců, to pak doporučujeme sledovat jazykový progres, který bude každá kvalitní jazyková škola reportovat.

Jak to vypadá ve vašem oboru? Objevují se ve výuce cizích jazyků nějaké trendy?

Ano, za dvaadvacet let našeho fungování jsme zaznamenali spoustu nových trendů, někdy až módních vln. Při příchodu zahraničních investorů do daných regionů vždy sledujeme nárůst poptávky po češtině pro zahraniční manažery. A taky nárůst poptávky po jazyce daného investora. Například když před lety do Brna přišla obrovská španělská stavební firma, španělština nám na tamní pobočce vylétla o dvě stě procent. Nicméně pak se většina kurzů opět vrátila k nejrozšířenější angličtině.

U angličtiny sledujeme menší zájem o začátečnické úrovně, což je přirozené, a větší zájem o pokročilejší kurzy. Jsme na to připraveni.

Proč jste se stali členem Patriotů MSK?

Myšlenka Patriotů MSK se nám velmi líbí. Snažíme se podporovat lokální aktivity, protože jsme ostravská firma. Budeme rádi, když se našemu regionu bude dařit, protože pak se bude zpětně dařit i nám.

Kde vidíte Moravskoslezský kraj v roce 2030?

Vidím ho jako prosperující region. Jako region s dobrým životním prostředím, vzdělaný a inovativní. Rád bych viděl region, který je hrdý na svou průmyslovou historii a tradici, ale dívá se dopředu k moderním technologiím napříč obory. Má dobrou pověst a image, kterou všichni obyvatelé České republiky znají osobně. Velmi nás mrzí, když nám naši klienti na brněnské, pražské a plzeňské pobočce říkají: U vás v Ostravě jsme nikdy nebyli. A my říkáme: Přijeďte, budete příjemně překvapeni nejen Ostravou, ale celým Moravskoslezským krajem. Zveme vás na návštěvu!