13. Setkání Patriotů MSK spojilo regionální podnikatele online
Tradiční Setkání Patriotů MSK letos nahradil interaktivní online přenos a networking přes mobilní aplikaci. Řečníky třináctého ročníku byli zpěvák Mirai Navrátil, miliardář Martin Vohánka a úspěšný start-upista Oskar Kořistka.
Moravskoslezští podnikatelé se letos sešli online. Třináctý ročník konference Setkání Patriotů MSK, který pořádá stejnojmenná nezisková organizace, proběhl formou interaktivního přenosu. Diváci mohli sledovat vystoupení hudebníka Miraie Navrátila, majitele společnosti Eurowag Martina Vohánky a spoluzakladatele start-upu Supernova Oskara Kořistky.
„Pouhých šest dnů před akcí jsme se dozvěděli, že letos nebude možné sejít se osobně,“ popisuje projektová manažerka Patriotů MSK Lucie Buchwaldková. Přesunout konferenci o další půl rok podle ní nepřipadalo v úvahu.
„Rozhodli jsme se proto nasednout na digitální vlnu a uspořádat akci v online prostoru tak, aby co nejvěrohodněji kopírovala původní formát tváří v tvář. Navíc jsme využili nové možnosti, které internetový přenos nabízí,“ doplňuje Buchwaldková.

Moderátory 13. Setkání Patriotů MSK byli Jiří Till a Tomáš Buchwaldek.
Diváci tak mohli řečníkům nejen pokládat otázky, ale také s nimi po celou dobu přenosu chatovat prostřednictvím mobilní aplikace. Získali tak osobní rady nebo tipy pro podnikání třeba od jednoho z nejbohatších Čechů.
Organizátoři do online prostředí přesunuli také networking mezi účastníky. Ti se mohli navzájem propojit podle oborů nebo nabízených příležitostí. „Online networking v Česku není tolik rozšířený, takže jsme v tomhle ohledu možná byli průkopníky,“ říká spoluzakladatel Patriotů MSK Tomáš Buchwaldek.
Letošní ročník se zaměřil na vizi pro rok 2030. Dvanáct oblastí, na které se chce v příští dekádě zaměřit Moravskoslezský kraj, představil konzultant pro strategické plánování Daniel Konczyna. „Pod každou oblastí je podepsaný garant, který navrhoval priority a scházel se s experty. Je to opřeno také o debaty s veřejností,“ uvádí Konczyna.
Lepší procento z milionu než sto procent z nuly
Prvním řečníkem 13. Setkání Patriotů MSK byl Oskar Kořistka, spoluzakladatel úspěšného českého start-upu Supernova. Ten se jako jediný dostal do prestižního amerického akcelerátoru v Silicon Valley, kde získal investici ve výši tří milionů amerických dolarů.

Oskar Kořistka stojí za jediným českým start-upem, který se dostal do prestižního amerického akcelerátoru.
Kořistka se ve svém vystoupení zaměřil na začátky podnikání. Největší chybou českých start-upů je podle něj rozdávání vysokých procent podílů. „Pravidlo je uvolnit co nejméně. Samozřejmě první investice bývá drahá a může se pohybovat kolem dvaceti procent. My jsme získali čtyři sta tisíc euro za deset procent podílu,“ popisuje Kořistka.
České podnikatelské prostředí podle něj zatím není navyklé podporovat start-upy a filantropii tak jako ve Spojených státech. Tamější businessmani mají často připravené série šeků na desítky tisíc dolarů, které rozdávají nadějným firmám. Podle Kořistky totiž ví, že aby se jim investice vyplatily, stačí, aby uspěl jeden start-up.
Z prodejce po panelácích miliardářem
Majitel firmy Eurowag Martin Vohánka začínal jako prodejce pojistek po mosteckých panelácích. Dnes je s téměř osmi miliardami na kontě jedním z nejbohatších Čechů. Posluchačům předal několik tipů, jak malý nebo střední podnik proměnit v úspěšný korporát.
Nejlepším způsobem kontroly ve firmě je podle něj firemní kultura. Její správné nastavení se projeví také ve dvou fázích růstu firmy. Když je z majitele firmy „sluníčko ve středu“, které má vše pod kontrolou a mělo by motivovat ostatní, ale i později, kdy je potřeba delegovat práci na ostatní. „Musíte to ze sebe sesypat, věřit lidem a nechtít vědět všechno,“ tvrdí Vohánka.
Podnikatelům také poradil, aby byli „jako houba“. Znamená to podle něj, že mají nasávat podněty z okolí a neustále přemýšlet, proč a jak se co děje. Pokud s podnikáním teprve začínají, doporučuje nevybrat si za společníka stejného člověka, protože nemá smysl mít ve firmě dvakrát stejnou povahu.
Když nemůžeš, tak přidej
Posledním řečníkem 13. Setkání Patriotů MSK byl zpěvák Mirai Navrátil. Kromě frontmana známé hudební kapely je také frýdecko-místeckým patriotem. V městě každý rok pořádá letní festival a s vlastní agenturou stojí za dalšími událostmi v okolí.
Ve svém vystoupení Business v showbusinessu se zaměřil na paralely mezi oběma odvětvími. Cestou k úspěchu je podle něj spolupráce a mentoring. A stejně jako umělcům by podnikatelům občas neměla chybět kreativita, která jim pomůže oprostit se od operativy.
Sám s kreativitou pracuje pomocí zažitých rituálů. Třeba jeho písně vznikají tak, že se večer odreaguje u filmu a brzo ráno vstane, aby stihl napsat text dříve, než se „rozjedou hodnotící filtry a bloky“. Populární píseň Když nemůžeš, tak přidej nicméně téměř zůstala zapomenutá v šuplíku. „Nejdřív nám to znělo jako budovatelská píseň,“ dodává Navrátil.
Klíčové myšlenky řečníků najdou lidé také v nejnovější epizodě Patriotího podcastu.
Trojici řečníků měl doplnit Ondřej Novotný stojící za značkou OKTAGON MMA. Z rodinných důvodů ale musel termín svého vystoupení odložit. Patrioti MSK nabídnou jeho vystoupení v příštích měsících.
Patrioti MSK jsou skupina podnikavých lidí, která se snaží zlepšit image Moravskoslezského kraje. Pomáhají proto místním podnikatelům rozvíjet se prostřednictvím vzájemného učení, sdílení zkušeností a předávání kontaktů. Jejich podnikatelská setkání navštívilo už 3 467 lidí.