14. Setkání Patriotů MSK propojilo regionální podnikatele na téma udržitelnosti
Několika stovkám podnikatelů nabídlo letošní Setkání Patriotů MSK inspiraci pro udržitelný růst a rozvoj. Moravskoslezští podnikavci napříč obory se v Ostravě sešli už počtrnácté.
Čtrnáctý ročník podnikatelské konference Setkání Patriotů MSK, kterou pořádá stejnojmenná nezisková organizace, se zaměřil na udržitelný růst a rozvoj.
„Téma jsme uchopili ve třech rovinách. Podívali jsme se na udržitelnost z pohledu kraje, abychom rozumně investovali devatenáct miliard korun, které do něj přitečou z Evropské unie; z pohledu podnikání, abychom nezbankrotovali; a z pohledu osobního, abychom se jako podnikatelé udrželi a nevyhořeli,“ komentoval akci spoluzakladatel Patriotů MSK a moderátor Tomáš Buchwaldek.
Účastníky inspirovala majitelka Besky Zuzana Bílková, vítkovický průmyslník Jan Světlík nebo podnikatel Radomír Prus.
Jak poznat úspěšnou transformaci
Konferenci, která se vrátila k tradičnímu formátu v ostravském AKORDu, zahájila panelová debata o dlouhodobé udržitelnosti Moravskoslezského kraje. Zástupci kraje a velkých firem působících v regionu diskutovali o vznikajících příležitostech, ale i o tom, kdy bude možné považovat přeměnu za ukončenou.
„Domnívám se, že jsme v poslední dekádě velké transformace, která tady probíhá už od komunismu, a že se brzy vrátíme na pozici druhého rozvojového pólu v Česku. Velkou výhodou, kterou symbolizuje i slovo patrioti, je to, že držíme pospolu a dokážeme věci dělat trochu jinak,“ vyjádřil se zmocněnec hejtmana kraje pro program RESTART a uhelné regiony v transformaci Zdeněk Karásek.
Roman Frkous, který vystoupil za společnost Heimstaden, dodal, že za znamení dobře zvládnuté transformace považuje i zvýšení počtu studentů a narozených dětí. „Vidíme na datech, že žijeme nejen v epidemii covidu, ale i v epidemii singles,“ doplnil Frkous. Pro inspiraci zmínil také švédský přístup společnosti, která dbá na to, aby byli v představenstvu zastoupeni lidé zodpovědní pouze za udržitelnost.
Diskutující se shodli, že veřejné peníze, které dorazí do regionu, je nutné brát jako investici. „Nesmíme je pustit z helikoptéry a čekat, že si je někdo chytne, ale skutečně je investovat do podnikatelského prostředí. Co potřebujeme, je modernizovat vzdělávání, zásadně posílit kvalitu výzkumu a zajistit přístup k nejmodernějším technologiím,“ uvedl předseda představenstva Moravskoslezského inovačního centra Ostrava Pavel Csank.
Rozhodují zkušenosti, ne hodinovka
První řečnicí 14. Setkání Patriotů MSK byla Zuzana Bílková, majitelka tradiční beskydské manufaktury Besky na výrobu vlněných přikrývek a lůžkovin, Živnostník roku Moravskoslezského kraje 2014 a Žena roku 2018 v kategorii Byznys.
Ve svém vystoupení se zaměřila na počátky podnikání. V jejím případě stojí za úspěchem nejen kvalitní výrobky, ale také budování osobní značky. „Za nic se neschovávám, naopak za naši značku ručím. Snažím se o autentický social media marketing. I když psát si většinu příspěvků sama, abych mohla každý týden přiblížit lidem, co se u nás děje, je docela výzva,“ popsala Bílková.
Těm, co jsou s podnikáním ještě v začátcích, poradila, aby se u nových lidí zaměřili jen na jejich zkušenosti a doporučení. „Rok 2014, kdy jsem se u externích odborníků přestala orientovat podle nízké hodinovky, byl pro mě zásadní. To jsem přestala podnikat metodou pokus-omyl. Kdybych všechny ty skvělé freelancery s vyššími hodinovkami přizvala dříve, byli bychom dnes o trochu dál,“ svěřila se podnikatelka.
Peníze si vás najdou
Pod pokličku velkých investic nejen v Americe nechal nahlédnout podnikatel Radomír Prus. Dnes je především hlavním investorem projektu Magna Energy Storage, který na Karvinsku vyrábí baterie na bázi technologie HE3DA.
Podnikání je podle něj důležité správně uchopit už od základů. „Když budete dělat věci dobře a od srdce, peníze si vás najdou. Skutečný podnikatel je ten, co to pochopí a nerezignuje ve chvíli, kdy to vypadá, že je všechno v háji. V těch momentech přichází bod zlomu a začne to jít samo,“ uvedl karvinský patriot.
Úspěch svých energetických projektů vylíčil na příběhu s Dakarskou rallye. „Přijal jsem nabídku Aleše Lopraise a postavili jsme servisní vozidlo, takzvaný bývák, vybavené solárními panely a našimi bateriemi. Podařilo se nám tak nahradit problematické hlučné generátory,“ popsal Prus. Jeho další metou je solární katamarán.
Najít si vedlejší komnatu
Posledním řečníkem 14. Setkání Patriotů MSK byl CEO Cylinders Holding a největší akcionář Vítkovic Jan Světlík. Na konferenci představil svůj projekt vodíkové městské čtvrti, která vyroste na bývalé uhelné haldě v Hrabůvce.
„Svět šel sto padesát let centralizací a propojováním soustav. Teď ale nastává čas, kdy si budeme muset vytvářet ostrovní systémy. H2 District je proto i trochu edukační, trochu developerský a trochu vizionářský projekt,“ přiblížil Světlík.
Vítkovického velkoprůmyslníka se přítomní podnikatelé ptali třeba na osobní recept proti vyhoření. „Odolnost vůči stresu je člověku daná, je to osobnostní vlastnost. Důležité je najít si relax, vedlejší komnatu na odpočinek. Někdo jezdí na Dakar, já třeba sbírám umění,“ doporučil Světlík.
Záznamy všech vystoupení najdou členové Patriotů MSK již brzy v členské sekci.
Akci doplnila také slavnost lokálního kulinářství v podobě gastrofestivalu. Se vzájemným propojením pomohla účastníkům mobilní aplikace.
Hlavními partnery akce i Patriotů MSK jsou společnosti Heimstaden a Moravskoslezské inovační centrum Ostrava. Partnery jsou společnosti Raynet, Dopravní podnik Ostrava, Premium Systems, Ferrit, OSTRA GROUP a Raiffeisenbank.
Patrioti MSK jsou skupinou podnikatelů, která se snaží zlepšit image Moravskoslezského kraje. Podporují místní podnikavce prostřednictvím vzájemného učení, sdílení zkušeností a předávání kontaktů. Jejich podnikatelská setkání navštívily už čtyři tisíce lidí.